Loonie Problémy

V nedávném článku publikovaném v Toronto Star, Kanadský publicista uvedeno pět důvodů, proč Kanadská ekonomika je v průšvihu. Jen pár faktorů jsou jedinečné do Kanady, a několik lze zahrnout pod úvěrová krize, ale pesimisté bijí široké poplašné zvony. První na seznamu je blížící se pokles cen komodit, kamenem kanadské ekonomiky. Olej v poslední době klesla pod $100/barel a zlato klesla o 5% za jeden den! Kromě toho, Číně hrozí omezit poptávku s cílem udržet na uzdě inflaci.

Druhý a třetí příčiny k obavám jsou pokles bankovních úvěrů a ztráta důvěry, resp. Ani jeden z těchto faktorů jsou endemické do Kanady, jako banky po celém světě se najednou vyvinul averzi k riziku a zpřísnily poskytování úvěrů odpovídajícím způsobem. Další firemní expanzi (zejména Amerických firem) je zdržování; Home Depot a Proctor & Gamble již oznámila dočasné držet na otevření nových prodejen v Kanadě. Poslední faktor(y), jsou Amerických spotřebitelů, které společně strávit $9 Bilionů dolarů ročně. Nedávné zpřísnění peněženky by mohlo znamenat obrovské potíže pro Kanadu, protože některé z jeho provinční ekonomiky je tažen především přeshraniční prodej na Američany.

Stručně řečeno, Kanadská ekonomika by mohla ve skutečnosti smlouva v roce 2008. Ale možná, že výsledný pokles v Kanadě měny, loonie, by Kanadských vývozů poměrně více atraktivní a vrátit ekonomiku na pevné základy v roce 2009.

Nejnovější články: